Ortopedi

Ortopedi orthos ve paedia sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir.

OrtopediÇocuk ortopedisi
Çocuk ortopedisi daha çok çocukların doğumsal deformiteleri, gelişimsel kalça displasisi (doğumsal kalça çıkığı), cücelik, çarpık ayak (pes ekinovarus) , boy uzatma gibi cerrahi işlemler yapar.

Artroplasti
Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. genelde yaşla veya bir travma sonucu artritk değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalar ile değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.

İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler sizin ağrılarınızı kesmiyor, yaşam kalitenizi artırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almanızı sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir.Travma veya kireçlenme nedeniyle eklemlerinizde ciddi hasar mevcut ise, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler sizin için zor hale dönüşebilir.

El cerrahisi
El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve onun hastalılarıyla ilgilenir

Omurga cerrahisi
Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

Artroskopik cerrahi
Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavisini sağlar daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder

Ayak-ayak bileği cerrahisi
Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir

Onkolojik Ortopedi
Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

**Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.**